BİR PROJEM VAR

BİR PROJEM VAR

Yeni Nesil Yangın Alarmı: Bir binada yangın çıktığı zamanda oluşabilecek durumlara karşı yeni bir yangın sistemi tasarladık.
İlk olarak projemizi daha iyi anlamak için “eski” yangın sisteminin nasıl sorunları olduğuna bakalım:
“Eski” yangın sistemi tamamen kablolar ve tek bir beyin tarafından yönetilir bu durumda yangın sisteminin beyninin olduğu kısımda veya elektrik sigorta kısmında yangın çıkması tüm bir sistemi bozabilir ve kullanılmaz hale getirir.
“Yeni” yangın sistemi bu sorunlara çözüm bulunup geliştirilmiş halidir. Yangın sistemi kablo ve sigorta kutusundan kurtarılmış halidir. Tek bir beyin kullanmak üzere her katın en az bir beyni ve sistemler arası özel bir siren ile sistemler arası iletişim kurmasını sağlamaktadır. Elektriği şebekeden almak yerine her beynin bir ana batarya ve yedek bataryası vardır. Alârm çaldığında yere döşenen ledli yönlendirme ve sesli uyarı sistemi aktif hale gelmektedir. Dumanının koridoru kaplaması halinde insanlar yerdeki ışığı rahatlıkla takip edip yangın çıkışına ulaşabilmektedir. (Melih YALDIZ)
Drone İle Tohumlama ve İlaçlama: Ülkemizde tarım ve çevre teknolojilerinde gelişim sağlamak, verim, insan gücü, yakıt maliyeti gibi giderleri azaltmak amacıyla çevreye ve doğaya en az zararla tohumlama ve ilaçlama yapabilen drone geliştirdik. Günümüzde her alanda kullanılan droneları tarım alanında da kullanmayı hedefledik. Bu sayede araçların yüksek ses ve karbon di oksit salınımını azaltmış olacağız. Tasarladığımız droneumuz 3-5 Kg haznesinde bulunan tohum ve ilâcı rahatlıkla kaldırıp belirlenen koordinatlarda tarlaya serperek görevini başarıyla yerine getirebiliyor. (Taha Furkan ÇAKIR)
– ALPEN – Çok Amaçlı Kalem: Birçok işlevi bir arada yapabilen, yanınızdan ayıramayacağınız ergonomik ve kullanışlı yeni nesil kalem tasarladık. Kalemimiz yazı yazmanın dışında, gazoz açabilir, karanlıkta yolunuzu aydınlatabilir, tehlike anında küçük çakısını kullanabiliriz. İçeriğinde yıldız tornavida özelliği olan, kenarını cetvel olarak kullanabileceğiniz bir çok özelliğe sahiptir. Kaza yaptığınızda emniyet kemeri sıkıştığı anda kesmeniz gerektiğinde sizin yardımınıza anında koşan geleceğin kalemi. (Alperen SUAKITICI)

Related Posts

NARSİST BİREY

Zaman hızla akıp giden bir kavramdır. Bu zaman içerisinde amacımız, içinde yaşadığımız toplumun bir parçası…Devamı

KENDİNİ TANI

Uzun bir süreç olan YKS(Yükseköğretim kurumları sınavı) maratonundan sonra öğrencilerimiz, kritik bir dönemece; tercih dönemine…Devamı

FİZİK ÖTESİ

F= M.A Günlük hayatımızda dış görünümü tarif eden Fizik kelimesinin etimolojisine baktığımızda, doğa bilimlerinin genel…Devamı

TARİHİ DERS

Öğrencilerimizden İlginç Cevaplar: Sınav bir çok öğrencinin korkulu rüyası olabiliyor. Ancak sınav günü gelip çattığında…Devamı

GENÇ KALEMLER 18

Sevgili Genç Adım; 12. Sınıfım ve daha yeni taşındığım bir şehirden memleketim Samsun’a geldim. Bu…Devamı

Açılış Töreni

Kaliteli Eğitimin Adresi: Genç Adım Eğitim Kurumları Fen ve Anadolu Lisesi etkileyici bir törenle açıldı.…Devamı
×