Bir Osmanlı Kenti Samsun

Bir Osmanlı Kenti Samsun

Samsun ve çevresinde Osmanlı hâkimiyeti yıldırım Bayezid devrinde başlamıştır. Buranın idaresi İskender Paşa’ya verilmiştir. Ankara Savaşında Yıldırım Bayezid’in Timur’a yenilmesi üzerine Samsun yağma v tahrip edilse de bir süre yönetimi Yıldırım Bayezid ‘in oğlu Emir Süleyman’a ondan da 1419’da İsfendiyaroğullarının eline geçmiştir.
Kara Samsun olarak bilinen ve Hristiyan nüfusun fazla olduğu batı kısmı Sultan Çelebi Mehmet zamanında alınmıştır. Böylece Samsun Canik Sancağı adıyla Sivas Eyaletine bağlı bir sancak olarak Osmanlı idaresi teşkilâtında dahil edilmiştir.
Samsun çevresindeki beylikler ise daha sonra padişahlar tarafından peyderpey Osmanlı idaresine alınmıştır.
Samsun İskelesi Sinop Limanı’nın gölgesinde kalarak gelişme imkânı bulamadı. XVII. yy. başlarından itibaren deniz yoluyla gelen Kazakların saldırısına maruz kalan Samsun, bakımsız haldeki Kalenin tamiriyle ve içine muhafız tayin edilmesi suretiyle emniyet altına alındı. 1645 yılında Samsun’a gelen Evliya Çelebi, Samsun Kalesinin deniz kıyısında taştan yapılmış sağlam yapı olduğunu belirtmektedir. Samsun’un lezzetli suyuna dikkat çeken Çelebi, evlerin kiremitli, bağlı bahçeli olduğunu, eğitim kurumlarının az olduğunu kaydetmiştir.
Demir atılabilir nitelikte bir iskeleye sahip olan Samsun’un Yaban Üzümü ve nar rengi armut turşusunun meşhur olduğunu da zikretmektedir. Bunlar fıçılarla İstanbul’a gönderilmektedir. Gemi palamarları tarafından imal edilen Kendir ipinin bütün dünyaya yetecek kadar çok olduğunu da söylemektedir.
1701 yılında buradan geçen Tournefort, Samsun’un adından sözetmekte: “… Eski Atina Kolonisi Amisos’un yerinde kurulmuş bir köyü arkamızda bıraktık.” demekle Samsun bu tarihte henüz gelişme göstermediğini ortaya koymakta.

Related Posts

BİR PROJEM VAR

Yeni Nesil Yangın Alarmı: Bir binada yangın çıktığı zamanda oluşabilecek durumlara karşı yeni bir yangın…Devamı

STEM Çalışmaları

Robotik Kodlama: Robotik, makine ve kontrol sistemlerini, bilgisayar, elektronik ve uzay bilimlerinin tümünü kapsayan bir…Devamı

English Time

Pizza & Kek Tarifi: 9-A sınıfı öğrencilerimizle İngilizce Dersinde İngilizce kek tarifini kullanarak kek yaptık.…Devamı

MUN ÇALIŞMALARIMIZ

MUN NEDİR? Model United Nations,Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardır.…Devamı

Müzik Kulüpleri

Piyano: Piyano Kulübü, piyano eğitimi almaya istekli ve yetenekli öğrencilerden seçilerek oluşturulur. Kulübün amacı; öğrencilere…Devamı

Fizy Müzik Yarışması

21. Fizy Liseler Arası Müzik Yarışmasına Genç Adım Koleji ve Çarşamba Anadolu Lisesi ile beraber…Devamı
×